ACTA DIURNA (695) Nasila się atak Zachodu na Rosję, trwa czarna seria katastrof lotniczych, coraz więcej ofiar w wojnie domowej w Libii i Syrii… Zapraszam na serwis informacji z zagranicy.
* Próby destabilizacji Rosji wkroczyły w nową fazę wraz z rozpętaniem tzw. sprawy braci Nawalnych - wrogów Putina, popieranych przez ośrodki zachodnie. Aleksiej i Oleg zostali uznani przez sąd w Moskwie za winnych zagarnięcia środków finansowych rosyjskiej filii francuskiej firmy Yves Rocher.Aleksiej został skazany na 3,5 roku więzienia w zawieszeniu, a Oleg na 3,5 roku pozbawienia wolności. Sąd nakazał Nawalnym zapłacenie ponad 4 milionów rubli tytułem zaspokojenia roszczeń poszkodowanej firmy. Prokuratura domagała się o wiele surowszej kary. Nawalnych oskarżono o kradzież 26 mln rubli firmie Yves Rocher Wostok oraz 4 mln rubli spółce Mnogoprofilnaja Processingowaja Kompania. Sami oskarżeni kategorycznie odrzucają wszystkie zarzuty i twierdzą, że to jest prześladowanie polityczne. Wzywają do wychodzenia na ulicę i obalenia obecnej władzy w Rosji.Aleksiej Nawalny został zatrzymany przez policję po tym, jak złamał warunki aresztu domowego i przyłączył się do demonstracji swoich zwolenników w Moskwie. Choć wina jest bezsporna, ośrodki zachodnie, w tym centrala UE twierdzą, że ponieważ Aleksiej Nawalny jest czołowym dysydentem, firma Yves Rocher zastawiła na niego pułapkę pod naciskiem służb Kremla.
* Według sprecyzowanych danych, liczba rosyjskich miast, w których otrzymano wczoraj anonimowe telefony o podłożonych bombach na miejscowych dworcach kolejowych, wynosi prawie 30 - powiedział dzisiaj RIA Novosti informator w strukturach siłowych stolicy. Jak poinformowano, między 18:55 a 19:30 we wtorek służba dyżurowa policji otrzymała telefony o podłożonych bombach na dworcach kolejowych w 14 rosyjskich miastach, w tym w Moskwie, Petersburgu, Samarze, Orienburgu, Omsku, Niżnym Nowogrodzie, Penzie i Nowosybirsku. Według informacji źródła, telefony napływały przeważnie z Ukrainy. Według danych biura prasowego Rosyjskich Kolei, na wszystkich dworcach, zagrożonych sytuacją nadzwyczajną, ogłoszono ewakuację pasażerów. Tylko z Dworca Leningradzkiego w Moskwie ewakuowano 1,5 tys. osób. Rozkład jazdy pociągów nie został zakłócony. „Według sprecyzowanych danych, telefony o podłożonych bombach otrzymano w 26 miastach” - powiedział informator agencji.
* Międzynarodowa agencja ratingowa Fitch obniżyła prognozę ratingów 20 rosyjskich banków ze stabilnej do negatywnej – poinformowano w komunikacie agencji. Zmiany prognoz dotyczą Moskiewskiego Banku Kredytowego, banków Sankt-Petersburg, Zenit, Liewobiereżnyj, Tinkoff. Systemy Kredytowe i Absolut, Czelindbanku, Roseurobanku, LOKO-banku, Primsocbanku, Sowkombanku, SDM-Banku, Banku Azjatycko-Pacyficznego, Eurofinans Mosnarbanku, BystroBanku, SKB-Banku, Ekspo-Banku, Spurt Banku, Pierwobanku i Uraltransbanku. Fitch obniżył prognozy w związku z przewidywanym spowolnieniem gospodarczym w Rosji, znacznym spadkiem wartości rubla, wzrostem inflacji i zamknięciem hurtowych rynków finansowania w kraju. Zdaniem agencji odbije się to na profilach kredytowych banków. Agencja prognozuje również zmniejszenie PKB Rosji o 2,8% w 2015 roku. Jednak jeśli ceny ropy na świecie obniżą się, a Zachód zaostrzy sankcje, spowolnienie gospodarcze w FR może być poważniejsze – uważają analitycy.
* Światowe ceny ropy naftowej znów spadają. Według stanu na 8:32, cena lutowych kontraktów terminowych na lekką ropę naftową marki WTI spadła o 1,03% - do 53,56 dolara za baryłkę. Wcześniej w środę bank HSBC opublikował dane dotyczące indeksu aktywności biznesowej w sferze produkcji przemysłowej Chin. Według ostatecznej oceny, grudniowy wskaźnik wyniósł 49,6 pkt wobec 50 pkt w listopadzie. Indeks powyżej 50 pkt wskazuje na wzrost aktywności gospodarczej, a poniżej 50 pkt - na jej spadek. Dalsze zmniejszenie produkcji może poważnie wpłynąć na popyt na ropę - podkreśla agencja Reutera. „Jest oczywiste, że obawy dotyczące popytu są jednymi z najważniejszych na rynku ropy naftowej” - cytuje agencja słowa głównego stratega rynkowego SMS CMC Markets Michaela McCarthy’ego. Presję na ceny wywierają także oczekiwania opublikowania danych, dotyczących zapasów ropy naftowej w USA. Zgodnie z nową prognozą analityków zapasy zmniejszyły się zaledwie o 0,067 mln baryłek przy wzroście zapasów o 7,3 mln baryłek - do 387,2 mln baryłek w tygodniu, który zakończył się 19 grudnia.
* Za spadkiem cen ropy naftowej kryją się amerykańskie władze - uważa przewodniczący Komisji do Spraw Zagranicznych Dumy Państwowej Rosji Aleksiej Puszkow, powołując się na wywiad prezydenta USA Baracka Obamy, którego udzielił on stacji radiowej National Public Radio. „W wywiadzie dla NPR Obama dał do zrozumienia, że to właśnie administracja USA kryła się za gwałtownym spadkiem cen ropy naftowej w celu zadania ciosu w czuły punkt Rosji” - napisał Puszkow na swoim blogu na Twitterze. W poniedziałek, 29 grudnia, w wywiadzie dla największej amerykańskiej państwowej stacji radiowej National Public Radio (NPR) Barack Obama poruszył temat presji gospodarczej na Rosję, wspominając w rozmowie o cenach ropy naftowej .
* Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro powiedział, że Stany Zjednoczone rozpętały wojnę naftową, aby zniszczyć Rosję, Wenezuelę i OPEC. Zdaniem przywódcy Wenezueli, toczy się obecnie najprawdziwsza wojna naftowa, której celem jest zapobieżenie umocnieniu się Rosji na arenie międzynarodowej. Maduro jest również przekonany, że spadek światowych cen ropy naftowej ma na celu zniszczenie niepodległości Wenezueli i ponowne skolonizowanie kraju poprzez dokonanie rewolucji w wyniku załamania gospodarczego. Prezydent zapewnił jednak, że ani Wenezuela ani Rosja nie zamierzają się poddać ani pogodzić się z sytuacją i zamierzają walczyć do końca.
* Ukraina nie planuje do końca roku żadnych przedpłat za dostawy rosyjskiego gazu – poinformowała szefowa Banku Narodowego Ukrainy Waleria Hontariewa. „Prognoza (dotycząca rezerw walutowych) pod koniec roku jest lepsza niż przypuszczaliśmy. Powinniśmy byli kupić jeszcze miliard metrów sześciennych rosyjskiego gazu, lecz w tym roku ta transakcja nie zostanie zrealizowana” – powiedziała Hontariewa na konferencji prasowej we wtorek. Przedstawiciel Gazpromu mówił wcześniej, że rosyjska spółka spodziewa się od Naftohazu przedpłat za dostawy gazu w styczniu. Jednocześnie na styczeń przejdzie opłacony przez Ukrainę, lecz nieodebrany w grudniu gaz. Z opłaconej z góry ilości gazu, według stanu na grudzień, 1 mld m3 w tamtej chwili strona ukraińska wybrała około 300 mln m3. Rosja wznowiła dostawy gazu na Ukrainę 9 grudnia po prawie półrocznej przerwie. Zimowy plan gazowy, uzgodniony przez strony, przewiduje, że dostawy gazu będą realizowane na warunkach przedpłaty.
* Londyńskie lotnisko Gatwick, gdzie awaryjnie wylądował samolot linii lotniczych Virgin Atlantic, zostało zamknięte dla wylotów i przylotów samolotów – poinformował przedstawiciel portu lotniczego. „Lot VS43 wylądował pomyślnie w Gatwick, jednak pas startowy będzie zamknięty dopóki samolot nie zostanie przemieszczony, a to nie nastąpi wcześniej niż o godzinie 6 czasu lokalnego” – powiedział przedstawiciel lotniska Gatwick. Podkreślił on, że obecnie „żadne samoloty nie wylatują z Gatwick, a wszystkie maszyny, które miały wylądować na tym lotnisku są przekierowywane do innych portów lotniczych”.
* Ministerstwo Transportu Indonezji poinformowało, że przedmioty znalezione u wybrzeży Borneo są prawdopodobnie szczątkami zaginionego samolotu Airbus A320-200 linii AirAsia. Władze kraju poinformowały wcześniej, że na morzu znaleziono około dziesięciu dużych i wiele mniejszych przedmiotów w „czerwono-białych kolorach” (kolory linii lotniczych AirAsia). Jak powiedział wicemarszałek lotnictwa Indonezji, Agus Dwi Putranto, obiekty zostały znalezione 10 kilometrów od miejsca, gdzie radary po raz ostatni odnotowały zaginiony samolot. Z wody wyłowiono już ponad 40 ciał. Trwa akcja poszukiwania dalszych ciał i szczątków wraku.
* Samolot Airbus linii lotniczych Air Asia Indonesia, który dwa dni temu uległ katastrofie nad Morzem Jawajskim, najprawdopodobniej rozbił się w chwili uderzenia w wodę - uważa indonezyjski ekspert w sferze transportu lotniczego Alvin Lie. „Gdyby rzeczywiście miał miejsce wybuch w powietrzu, szczątki zostałyby rozrzucone po większej powierzchni” - dodał Li. Wcześniej Andriandi, szef wydziału operacyjnego indonezyjskiego Narodowego Zarządu Ratowniczego (Basarnas), oznajmił, że szczątki Airbusa zostały rozrzucone w promieniu 5 km w akwenie przy wejściu do Cieśniny Karimata, dzielącej wyspy Sumatra i Borneo.
* Boeing 767 linii lotniczych Air Canada lecący z Calgary do Londynu został przekierowany na lotnisko w Toronto po tym, jak pojawiło się doniesienie o zapachu spalonego przewodu na pokładzie maszyny, który wyczuwano z kabiny pilotów. Samolot z 201 pasażerami na pokładzie wykonał udane lądowanie na międzynarodowym lotnisku w Toronto – podaje stacja telewizyjna CBC News. Przedstawicielka Air Canada, Angela Mah, poinformowała, że zmiana trasy była koniecznym środkiem bezpieczeństwa, który został podjęty w celu ustalenia źródła zapachu.
* Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk wyraził przekonanie, że przeprowadzane w kraju reformy pomogą w osiągnieciu porozumień z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW). Jaceniuk oświadczył, że poprzednie dwie transze kraj otrzymał „za dokładne spełnienie każdego kryterium zapisanego w memorandum zawartym miedzy Ukrainą i MFW […] To odpowiedz na pytanie, czy wprowadziliśmy reformy”. Premier dodał, że jeśli na Ukrainie nie byłyby przeprowadzane reformy, MFW nie przyznałby krajowi 9 miliardów dolarów. MFW zatwierdził pomoc finansową dla Ukrainy w wysokości 17 miliardów dolarów na stabilizację budżetu w warunkach kryzysu politycznego i gospodarczego. Pierwszą transzę kredytu MFW na kwotę 3,2 miliarda dolarów Kijów otrzymał w maju, a drugą w wysokości około 1,4 miliarda dolarów – na początku września. Władze kraju liczą na równoczesne otrzymanie trzech transz od MFW i dodatkowej pomocy finansowej od funduszu. Obecnie omawiana jest kwestia przyznania 2,7 miliarda dolarów. W poniedziałek MFW poinformował, że misja funduszu wznowi prace w Kijowie 8 stycznia celem prowadzenia dalszych rozmów w sprawie udzielenia kredytów.
* Uroczystości z okazji 1000. rocznicy śmierci księcia Włodzimierza Wielkiego, który ochrzcił Ruś, mogą objąć całą przestrzeń „Rosyjskiego świata” i nadać impuls pojednaniu między Rosją a Ukrainą - uważa przewodniczący Synodalnego Wydziału Informacyjnego Patriarchatu Moskiewskiego Władimir Legojda. W 2015 roku mija 1000 lat po śmierci Włodzimierza Wielkiego. W Rosji jubileusz będzie obchodzony na skalę państwową i ogólnokościelną, przygotowaniami do obchodów zajmuje się powołana grupa robocza przy prezydencie Rosji. Między innymi, w Moskwie 28 lipca, gdy obchodzony jest chrzest Rusi, na Wzgórzach Worobjowych planuje się odsłonięcie pomnika księcia Włodzimierza. Legojda powiedział w wywiadzie dla agencji RIA Novosti, „że nie są to obchody wyłącznie rosyjskie”. „Czy może to wydarzenie zostać wykorzystane przez tych, którzy nie chcą uspokojenia sytuacji na Ukrainie? Może, tak samo jak każdy inny pretekst. Dlaczego mamy się tego bać? Dlaczego mamy kierować się koniunkturą dnia, a nie takimi ważnymi i znaczącymi rzeczami, jak chrzest Rusi? Moim zdaniem, będzie to właśnie przesłanka to pojednania” - oznajmił przedstawiciel Rosyjskiej Świętej Cerkwi Prawosławnej.
* Przewodniczący komitetu Dumy Państwowej FR ds. międzynarodowych, Aleksiej Puszkow, skomentował wypowiedź premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka na temat zmniejszenia wolumenu handlu z Rosją. Jego zdaniem polityk jest dumny ze swojej decyzji. „Jaceniuk przedstawia redukcję stosunków handlowych z Rosją jako powód do dumy. To jasne: z niczego innego nie może być dumny, to jego jedyne osiągnięcie” – napisał Puszkow na swojej oficjalnej stronie na Twitterze. We wtorek 30 grudnia ukraiński premier Arsenij Jaceniuk oświadczył, że Rosja w najbliższej przyszłości przestanie być jednym z głównych partnerów handlowych Ukrainy. „Odnotowujemy dwukrotne zmniejszenie wolumenu handlu z Rosją, to stała tendencja, nie jest to pierwszy rok. Faktycznie w najbliższej przyszłości Rosji nie będzie już wśród głównych partnerów handlowych Ukrainy” – oświadczył.
* Europa nie zyska niczego dobrego ze zbliżenia Ukrainy i NATO - powiedział Sebastian Kurz w wywiadzie dla niemieckiej gazety Tiroler Tageszeitung. „Jestem przekonany, że zbliżenie Ukrainy i NATO nie przyniesie nam niczego dobrego, aczkolwiek w tej chwili nie ma ona perspektywy członkostwa w pakcie” - oznajmił minister. Rada Najwyższa Ukrainy na wniosek prezydenta Petra Poroszenki 23 grudnia przyjęła ustawę, przewidującą rezygnację kraju ze statusu państwa niezaangażowanego i wznowienie kursu na wstąpienie do NATO. Tydzień później ukraiński prezydent podpisał tę ustawę. Poroszenko oświadczył wcześniej, że status państwa niezaangażowanego nie mógł gwarantować Ukrainie bezpieczeństwa i trzeba było z niego zrezygnować. Jednocześnie przywódca państwa podkreślił, że decyzję w sprawie wstąpienia do przymierza naród ukraiński podejmie na referendum. Status państwa niezaangażowanego od 2010 roku jest zapisany w ustawie, dotyczącej podstaw polityki zagranicznej i priorytetowych interesów narodowych Ukrainy.
* Zachodnie kraje chcą skończyć z logiką konfrontacji w stosunkach z Rosją w kwestii ukraińskiego kryzysu. UE powinna prowadzić bezpośredni dialog z Moskwą – powiedziała w wywiadzie dla włoskiej gazety La Repubblica szefowa dyplomacji unijnej Federica Mogherini. Zgodnie z jej słowami, UE najbardziej niepokoją trzy kryzysy: ukraiński, który ma wpływ na stosunki z Rosją, sytuacja na Bliskim Wschodzie i w Libii. Mówiąc o kryzysie na Ukrainie, Mogherini zauważyła, że główny problem polega na zrozumieniu, jak go rozwiązać.
* Prezydent Austrii Heinz Fischer skrytykował działania UE w kwestii ukraińskiej i ostrzegł przed wprowadzeniem nowych sankcji. Zgodnie z jego słowami, przekonanie, że Zachód nie popełniał błędów w stosunkach z Rosją jest krótkowzroczne i nieprawidłowe z historycznego punktu widzenia. Fischer wskazał na proces rozszerzenia NATO na wschód. Powiedział on również, że UE przeceniła atrakcyjność złożonej Ukrainie propozycji integracji i zmusiła ją do dokonania wyboru między nią a Rosją.
* Władze KRLD określiły jako w pełni uzasadnione przyłączenie Krymu do Rosji. Poinformował o tym szef MSZ Korei Północnej, Jeong Dong Hak. Pjongjang liczy na dalszy rozwój tradycyjnych stosunków przyjaźni i współpracy z Kremlem i ma nadzieję, że Rosja z powodzeniem będzie opierać się presji i środkom ograniczającym z zewnątrz.
* Nasila się wojna domowa w Libii.Na północy kraju, od kilku dni dochodzi do starć pomiędzy islamistami a wojskami rządowymi. W ich wyniku wybuchł pożar w porcie naftowym niedaleko Ras Lanuf - miasta w regionie Sidra. Szacuje się, że do tej pory spłonęło 1,8 mln baryłek ropy w siedmiu magazynach..W trakcie prób przejęcia kontroli nad portem, jedna z wystrzelonych przez islamistów rakiet trafiła w magazyn wypełniony ropą. Po czwartkowych atakach ciągle płoną dwa wielkie magazyny. Straty, wynikające z pożaru w Ras Lanuf, szacowane są na sumę 213 mln dolarów. W wyniku walk, do jakich dochodzi od czwartku, według różnych źródeł zginęło około 22 żołnierzy libijskich sił rządowych. Libia wciąż jest pogrążona w chaosie, który rozpoczął się po obaleniu i zabiciu dyktatora Muammara Kadafiego w 2011 r. W kraju są obecnie dwa parlamenty i dwa rządy toczące spór o władzę. Jeden z tych rządów sprzyja radykalnym islamistom, natomiast drugi uznawany jest przez społeczność międzynarodową.
* Do silnej eksplozji doszło we wtorek w tunelu pod syryjskim miastem Aleppo. Ucierpiało co najmniej 20 żołnierzy syryjskiej armii, są ofiary śmiertelne. Według danych Syrian Observatory for Human Rights odpowiedzialność za zdarzenie ponosi powstańcza koalicja bojowników Jabha Shamiyeh. Ugrupowanie to, które zostało sformowane mniej niż tydzień temu, nie przyznało się jeszcze do odpowiedzialności za wybuch, jednak aktywiści opozycji w mieście Aleppo twierdzą, że to właśnie ta organizacja stoi za zdarzeniem.
* Rozmowy miedzy syryjskim rządem i opozycją mogą odbyć się w Moskwie w dniach 27-29 stycznia 2015 roku – poinformowała we wtorek japońska agencja Kyodo News powołując się na wiceministra spraw zagranicznych Syrii, Faisala Mekdada. Potwierdził on, że strona rosyjska jako pośrednik nawiązała już kontakty w tej kwestii. Dodał, że Damaszek z kolei wyraża chęć rozpoczęcia przygotowań do takich konsultacji, aby omówić walkę z terroryzmem, w szczególności z Państwem Islamskim. Spotkanie syryjskich organizacji antyrządowych z inteligencją i działaczami gospodarczymi tego kraju odbędzie się 27 stycznia w Moskwie, a 28-29 stycznia zostaną przeprowadzone rozmowy syryjskiego rządu i opozycji. Rzecznik MSZ Rosji Aleksandr Łukaszewicz informował wcześniej, że spotkanie w sprawie syryjskiego procesu pokojowego w Moskwie zaplanowane jest na drugą połowę stycznia przyszłego roku.
* MSZ Rosji wzywa wszystkie państwa na świecie do wpisania Państwa Islamskiego i Dżabhat an-Nusra na narodowe listy terrorystyczne, zakazując ich działalności - czytamy w oświadczeniu rosyjskiego ministerstwa, opublikowanym na jego stronie. Sąd Najwyższy Rosji uznał w poniedziałek te organizacje międzynarodowe za terrorystyczne. MSZ Rosji wzywa wszystkie państwa, które do tej pory tego nie zrobiły, do pójścia za przykładem Rosji i zakazania ich działalności, jak przewidują to odpowiednie decyzję Rady Bezpieczeństwa ONZ.
* Iran przystąpił wczoraj do budowy dwóch nowych bloków elektrowni atomowej Buszehr. Kontrakt na ich budowę został wcześniej podpisany między Moskwą a Teheranem. Rosja i Iran 11 listopada w Moskwie podpisały szereg dokumentów, rozszerzających współpracę w sferze pokojowego wykorzystywania energii atomowej i umożliwiających budowę w Iranie ośmiu bloków elektrowni atomowej na podstawie rosyjskiego projektu
* Wszyscy pracownicy organów władz państwowych Krymu, sędziowie i żołnierze powinni oddać ukraińskie paszporty – powiedział we wtorek szef republiki, Siergiej Aksionow. „Uzgodniliśmy, że wszystkie osoby pracujące w organach władz państwowych, prokuratorzy, sędziowie, funkcjonariusze struktur siłowych - wszyscy, którzy chcą pracować, powinni oddać ukraińskie paszporty. Wyboru należy dokonać jeden raz. Obywateli w tej kwestii nie ponaglamy, ponieważ wielu posiada nieruchomości na terytorium Ukrainy” – cytuje agencja Kryminform słowa Aksjonowa.
* Gazprom zawarł porozumienie z Eni, Wintershall i EDF w sprawie kupna od nich 50% akcji spółki South Stream Transport B.V. - czytamy w komunikacie Gazpromu. South Stream Transport B.V. to mieszana spółka projektowa, budująca morski odcinek Gazociągu Południowego, który miał przebiegać po dnie Morza Czarnego. Udział Gazpromu wynosił wcześniej 50%, a włoskiej spółki Eni - 20%, francuskiej spółki energetycznej EDF i niemieckiej spółki Wintershall Holding GmbH - po 15%. Teraz Gazprom został właścicielem 100% akcji spółki. W związku z tym, że uzyskanie pozwolenia na budowę Gazociągu Południowego jest trudne do przewidzenia, a skutki gospodarcze przeciągania jego realizacji na czas nieokreślony trudno podliczyć, uczestnicy podjęli decyzję w sprawie zamknięcia projektu - tak oto skomentował decyzję w sprawie sprzedaży pakietu Wintershall.
* Bank Rosji podsumował wyniki konkursu na stworzenie przyszłościowego systemu płatniczego Banku Centralnego. Zwyciężyła w nim rosyjska firma Łanit, która ma opracować platformę technologiczną dla sieci rachunkowej regulatora. Poinformowała o tym służba prasowa Banku Centralnego. Platforma technologiczna będzie musiała zapewnić pewne i sprawne przeprowadzanie płatności i rozrachunków przez uczestników systemu niezależnie od ich lokalizacji geograficznej i strefy czasowej – wyjaśniono w BC. „Będą w niej używane elementy oprogramowania produkcji krajowej i zagranicznej, spełniające wysokie wymogi niezawodności, bezpieczeństwa, wydajności i jakości, w tym komponenty włoskiej firmy SIA” – poinformował regulator. Projekt stworzenia tego systemu planuje się zakończyć w pierwszej połowie 2017 roku.
*W trakcie nowego szturmu uchodźców na hiszpańską eksklawę Melilla na afrykańskim wybrzeżu Morza Śródziemnego przez jej umocnioną granicę przedarło się z Maroka ponad sto osób - poinformowało lokalne przedstawicielstwo hiszpańskiego rządu.Od początku bieżącego roku do Melilli przedostało się nielegalnie łącznie 2200 ludzi. W czerwcu na granicy eksklawy zainstalowano nowy sześciometrowej wysokości płot z gęstej siatki, co uważano początkowo za przeszkodę nie do przebycia. Jak podała hiszpańska agencja EFE, uchodźcy forsowali to ogrodzenie za pomocą haków wspinaczkowych i przytwierdzonych do podeszew obuwia gwoździ.Według różnych szacunków w pobliżu obu hiszpańskich północnoafrykańskich eksklaw - Ceuty i Melilli - przebywa od 30 do 80 tys. przybyszów z państw Afryki Subsaharyjskiej, czekających na okazję przedostania się do Europy. W ostatnich miesiącach pojawiło się tam także wielu uciekinierów z ogarniętej wojną domową Syrii.
* Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) wprowadziła z dniem 30 grudnia zakaz importu z Włoch do Rosji wszystkich rodzajów produktów drobiowych z powodu przypadków ptasiej grypy w tym kraju – napisano w komunikacie służby. Ograniczenia na import z Włoch do Rosji obejmą również używany sprzęt do przechowywania i uboju ptaków. Rossielchoznadzor ograniczył dodatkowo import z regionu Veneto we Włoszech żywego drobiu, jaj wylęgowych, puchu i piór, mięsa drobiowego i wszystkich rodzajów produktów drobiowych, które nie zostały poddane obróbce cieplnej.
* Według opublikowanych przez WHO danych statystycznych na 27 grudnia, w Gwinei, Liberii i Sierra Leone zarażonych Ebolą jest 20081 osób, w tym aż 9409 w samym Sierra Leone. W wyniku zarażenia śmiertelnym wirusem zmarło 7842 ludzi, w tym prawie 3,5 tysiąca w Liberii. Wcześniej WHO informowało o 7693 zmarłych i 19693 zarażonych Ebolą w tych trzech państwach. Spośród pracowników medycznych zarażonych zostało 666 osób, 366 z nich zmarło. Światowa Organizacja Zdrowia liczy, że do 1 stycznia 2015 roku uda się odizolować w celu leczenia wszystkich pacjentów, u których potwierdzono obecność w krwi śmiertelnego wirusa gorączki krwotocznej Ebola w trzech państwach z największą liczbą zarażonych.
Bogusław Jeznach
Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.